ویژگی اصلی هایپرمارکت پیشرفته چه چیزی است ؟

لمیناتور یا پرس کارت چیست ؟
دستگاه لمینیتور یا پرس کارت چیست ؟
آوریل 11, 2017
طراحی فروشگاه و هایپرمارکت
روانشناختی و روان شناسی در طراحی فروشگاه و هایپرمارکت
آوریل 13, 2017

ویژگی اصلی هایپرمارکت پیشرفته چه چیزی است ؟

هایپرمارکت

هایپرمارکت

قبل از مطالعه این مقاله ، به شما پیشنهاد می کنیم تا مقاله ی « آموزش کسب و کار : راه اندازی یک فروشگاه » را مطالعه  بفرمائید .

 

وقتی از پیشرفته بودن یک هایپرمارکت یا سوپرمارکت سخنی زده می شود مقوله هایی مثل عرضه ی جدیدترین محصولات مورد نیاز مردم ، دکوراسیون مطابق با مد روز و فرهنگ آن منطقه ، کارکنان آموزش دیده  ، تبلیغات پیشرفته و سازگار با محیط زیست و استفاده از جدید ترین تکنولوژی های فروشگاهی و امنیتی می باشد.

در این مقاله تاکید ما بر آخرین ویژگی ذکر شده یا همان استفاده از جدیدترین تکنولوژی های فروشگاهی و امنیتی است که در ادامه آن را برای شما دوستان ، توضیح می دهیم .

امروزه هایپرمارکت ها رشد روز افزون و فراوانی و داشته اند و همزمان با آن ها تکنولوژی اتوماسیون فروش آنها نیز پیشرفت کرده است. به دلیل افزایش هایپرمارکت ها در سطح شهرها رقابت بالایی بین هایپرمارکت ها  اتفاق افتاده است . برای داشتن یک هایپرمارکت مناسب علاوه بر به کاربردن متد های مخلتف در فروش اجناس از جمله تخفیفات جنسی ، ریالی ، جوایز و سایر موارد نحوه و سادگی خرید نیز بسیار حائز اهمیت است . در واقع در این بازار رقابتی نحوه و سادگی خرید می تواند تمایز دهنده یک هایپرمارکت از دیگر هایپر مارکت ها باشد و آن را به انتخاب اول مشتری تبدیل کند.

در حال حاضر در کشور ما هایپرمارکت های بزرگ و موفق از سیستم آنلاین در صندوق ها و شعب های خود استفاده می کنند و لازمه این سیستم داشتن نرم افزار فروشگاهی آنلاین و ترازو آنلاین است. در این نوع سیستم سادگی و نحوه خرید در بالاترین سطح خود بین سایر فروشگاه ها قرار دارد. برای داشتن یک فروشگاه موفق و نیاز به مشتری راضی داریم و این رضایت تنها با توجه به نیاز های مشتری به دست آورده می شود ، که نحوه و سادگی فروش یکی از مهم ترین آنها به شمار می رود.

در حال حاضر بیشترین تجهیزات مورد استفاده در فروشگاه ها که باعث مکانیزه شدن و پیشرفته شدن فروشگاه و هایپرمارکت شما خواهد شد . از جمله : صندوق و پوز فروشگاهی ، بارکدخوان ، لیبل پرینتر ، فیش پرینتر ، ترازوهای دیجیتال ، میز چک اوت فروشگاهی ، کالسکه و چرخ خرید  ، دستگاه تستر اسکناس ، نرم افزار حسابداری ، استند و قفسه های شیک  و گیت فروشگاهی .

در زیر به صورت مختصر این تجهیزات را برای شما بیان می کنیم :

الف : بار کد خوان : بارکدخوان یا رمزینه‌خوان ، وسیله‌ای الکترونیکی است که با استفاده از آن ، بارکدهای چاپ شده را مانند پویشگر می‌خوانند . این دستگاه متشکل از منبعی نوری ، لنز و حسگر ترجمهٔ نوری است . تقریباً همهٔ بارکدخوان‌ها ، حاوی یک مدار رمزگشای تحلیل تصویردادهٔ بارکدها هستند .

بارکدخوان  برای مصارف اقتصادی طراحی و برای پردازش کد های خطی کالاهای دفاتر و یا فروشگاه مورد استفاده قرار میگیرد می توان به قیمت مناسب و کارایی مناسب آن اشاره نمود.
بارکد – به زبان ساده می توان گفت : مجموعه ای از میله ها یا خطوط سیاه رنگی که معمولاً بر روی زمینه ای سفید چاپ می شود و به وسیله آن از کالای خریداری شده شناسایی لازم به عمل می آید و قیمت آن مشخص می شود و اگر به دنبال تعریف دقیق تری هستید ، باید گفت :
بارکد عبارت است از انتقال داده ها از طریق امواج نوری . آنها مجموعه ای از خطوط میله ای موازی با عرضهای گوناگون (پهن و نازک)هستندکه اندازه هر خط معنا و مفهوم خاصی برای دستگاه بارکدخوان دارد.
در حقیقت دستگاه بارکدخوان ماشینی است که اطلاعات را به شکل بصری بر روی صفحه نمایش می دهد.

 

ب : صندوق فروشگاهی : صندوق  فروشگاهی یک دستگاه مکانیکی و یا الکترونیکی برای محاسبه و ثبت خرید و فروش معاملات ، و یک کشو پیوست شده برای ذخیره پول نقد است . همچنین صندوق پول شمار یک قبض رسید برای مشتری چاپ می‌کند .

پ: فیش پرینتر : قصد داریم تا از میان لوازم جانبی کامپیوتر به معرفی فیش پرینتر ها بپردازیم. این پرینترهای صدور فیش در سال ۱۹۹۸ میلادی وارد بازار تجهیزات فروشگاهی و ماشین های اداری ایران شدند. فیش پرینتر خود به دو نوع تقسیم می شود. سری اول پرینتر حرارتی و سری دوم پرینتر سوزنی می باشد.

ت: کشوی پول : کشو پول  محفظه زیر صندوق فروشگاهی است که در آن پول نقد حاصل از معاملات نگه داشته می‌شود . کشو به طور معمول شامل یک دخل قابل جابجایی است. دخل معمولاً به محفظه‌هایی تقسیم شده است تا انواع اسکناس‌ ها و سکه‌ های مورد استفاده را به طور جداگانه به منظور شمارش آسان تر ذخیره نماید . دخل قابل حمل اجازه می‌دهد تا پول نقد حاصل از فروش در یک محل امن برای شمارش و ایجاد سپرده‌های بانکی ذخیره شود . برخی از کشوهای پول نقد مدرن دارای واحدهای منفرد و جدا از صندوق‌های پول شمار هستند. کشو پول معمولاً دارای بدنه ساختمانی قوی و محکم می‌باشد و ممکن است با ثبت و یا یک قطعه جداگانه کامل شود که فهرست ثبت در بالای ان قرار دارد. آن از جعبه قفل شدنی بطرف عقب و جلو حرکت می‌کند و با یک دستگیره فنری محکم نگه داشته می‌شود. هنگامی که یک معامله که شامل پول نقد است به اتمام می‌رسد ، دستگاه ثبت یک شوک یا ضربه الکتریکی به یک سلونوئید می‌فرستد تا دستگیره فنری کشو را باز و بسته نماید.

ث: تستر اسکناس : امروزه دستگاه های تشخیص اسکناس از مهم‌ترین لوازم الکترونیکی به شمار می‌آید به طوری که در اکثر مکان‌ها و مراکز خرید مشاهده می‌شود. و فروشگاه شارپ ایران در این زمینه دست به اقدام فروش این دستگاه کرده است . دستگاه های تشخیص اسکناس دارای کارایی و مشخصات مختلفی هستند.

اسکناس یا پول کاغذی و یا پولبرگ که امروزه در همه کشور های جهان جریان دارد نخستین بار در نیمهٔ قرن دهم میلادی در چین جنوبی باب شد . علاوه بر این در چین شمالی در مدت کوتاهی قبل از ظهور چنگیزخان ، پول کاغذی انتشار یافت که اعتبار آن هفت سال بود .

 

ج: ترازو ی دیجیتال :

ترازو  فروشگاهی برای توزین دقیق در فروشگاه ها مورد استفاده قرار می گیردکالاهایی که در فروشگاه ها وزن میشوند با حجم کم و ظرفیت پایین بوده و از نظر گرمی نیز دارای ارزش مادی می باشند از این رو استفاده از ترازو با دقت بالا نیاز هر فروشگاهی می باشد ، امروزه علاوه بر دقیق بودن ترازو دیجیتال امکان صدور فاکتور و گزارش فروش به صورت روزانه ، هفتگی و ماهانه و از سویی دیگر هماهنگ شدن ترازو دیجیتالی با صندوق های فروشگاهی از نیاز های اساسی فروشگاه ها به شمار می رود که با پیشرفت صنعت ترازو در ایران به مقدار قابل توجهی تامین گردیده است و ترازو فروشگاهی معرفی شده با قابلیت های نرم افزاری مطابق نیاز کاربران می باشد .

ه: میز فروشگاهی : میزصندوق فروشگاهی , به تاثیر ملزومات فروشگاهی که مناسب با فضاهای شلوغ و پر رفت و آمدی مانند هایپرمارکت ها ساخته شده اند و در روند خرید مشتری از یک هایپرمارکت موثر هستند اشاره کردیم, در اینجا به مورد دیگری که بسیار در راحتی و تسهیل مشتری در خرید کردن تاثیر میگذارد اشاره میکنیم.

مشتری پس از خرید و هنگام تسویه حساب, تمایل دارد که کمتر در صف ایستاده و صندوق دار سریع تر تسویه را انجام دهد.
میز صندوق فروشگاهی  آیتمی است که در سرعت عمل صندوق دار موثر است . هر چقدر این میز کار , دسترس تر , راحت تر و سرعت عمل او را بیشتر کند , در نهایت باعث جلب رضایت مشتری میشود.

 

خ : کالسکه خرید : ما وقتی اجناس را داخل کالسکه خرید یا چرخ خرید فروشگاهی خود قرار می دهیم خود را صاحب آن می دانیم .پس عجیب نیست اگر به عنوان صاحب یک فروشگاه بزرگ بخواهیم کالسکه خرید راحت ,مدرن و بزرگی را در اختیار مشتریان خود قراردهیم تا بتوانند صاحب بیشترین اجناس از داخل قفسه های فروشگاه ما بشوند .

د :لیبل پرینتر : از میان متداول ترین لوازم جانبی کامپیوتر می توان به پرینتر که برای چاپ و پرینت اطلاعاتی همچون حروف و تصاویر اشاره کرد. این پرینتر ها دارای مدل ها و نوع های مختلفی می باشند که از میان آنها می توان به پرینتر های جوهر افشان، پرینتر های لیزری و پرینترهای لیبل زن اشاره کرد که از پرینترهای حرارتی به عنوان جدیدترین مکانیزم  چاپ یاد  می شود و در کار با آن کاغذی لازم داریم  که در برابر گرما و حرارت حساس باشد و به سرعت عکس العمل نشان دهد .
چاپگر برچسب کاربردهای وسیعی دارد ، از جمله مدیریت انبار داری ، چاپ قیمت فروش ، چاپ بارکد ، برچسب‌های بسته بندی ، چاپ روی بسته‌ های خون و نمونه‌های آزمایشگاهی و مدیریت دارایی های ثابت .

ز:نرم افزار حسابداری : سرمایه گذاری روی نرم افزار حسابداری و مالی، یکی از بهترین تصمیماتی است که صاحب کسب و کار می تواند بگیرد، اما آیا این در مورد شما هم صدق می کند ؟ برای بعضی کسب و کارها، استفاده از نرم افزار های صفحه گسترده (نظیر Excel) و حتی روش های سنتی و دستی، نیاز آن مجموعه را برآورده می کند که البته باز هم در این گونه موارد، استفاده از نرم افزار توصیه شده و می تواند این نیاز را بهتر تامین نماید.

ر: گیت فروشگاهی : گیت فروشگاهی با عملکرد خاص خود ، امنیت بالایی را برای انواع فروشگاه ها مهیا می کند. این گیت ها با استفاده از آنتنی که بر روی خود دارند از خروج اجناس از مغازه جلوگیری می کنند و سرقت را به سرعت به اطلاع فروشنگان میرسانند. در صورت خروج پوشاک و محصولات از مغازه، دزدگیر فروشگاهی به سرعت سوت میکشد و صاحب فروشگاه از این اتفاق مطلع می شود. این گیت ها معمولا از جنس پلاستیک هستند و روی لباس نصب می شوند به گونه ای که هیچ کس به جز مسئول فروشگاه نمیتواند آن ها را از روی پوشاک باز کند چرا که این کار فقط توسط دستگاه خاص خود انجام می گیرد. گیت های دیگری هم که از نوع لیبل هستند به همین گونه اند و باید توسط دستگاه خاص خود خنثی شوند. علاوه بر این استحکام گیت ها به قدری بالاست که سارقان با هیچ گونه ابزاری نمی توانند آن را باز کرده و از کار بیندازند. بدین صورت گیت های فروشگاهی سطح بالایی از امنیت را برای صاحبان فروشگاه ها ایجاد می کنند.

ذ: دوربین مدار بسته : واژه “دوربین مداربسته” برگردان فارسی کلمه انگلیسی  closet circuit television  یا به اختصار cctv می باشد. معنی لغوی آن جعبه جادویی مدار بسته است و به دوربین هایی گفته می شود که در جای خود ثابت اند.
دوربین مداربسته به کلیه دوربین هایی اطلاق می گردد که در محل خود ثابت بوده و تصاویر را به یک یا چند محل ارسال می کنند. از آنجا که اغلب این دوربین ها در حفاظت، نظارت و سیستم های مانیتورینگ امنیت بکار می رود این واژه بیشتر به همین حیطه بر می گردد اما معنی فنی آن حتی دوربین های ویدیو تلفن و کنفرانس را نیز دربر می گیرد.

س : استند فروشگاهی : ستندهای فروشگاهی آکاربو ویژه آجیل و خشکبار با استفاده از طرحهای منحصر به فرد روز اروپا و آمریکا با تکنولوژی ترکیه تولید و بصورت وارداتی تحت نام تجاری آکاربو بصورت ثبت شده در ایران نیز توزیع می گردد.

 

هایپرمارکت پیشرفته