دستگاه لمینیتور یا پرس کارت چیست ؟

Balance
راه های بالا بردن عمر باتری ترازوهای فروشگاهی و صنعتی
آوریل 10, 2017
هایپرمارکت
ویژگی اصلی هایپرمارکت پیشرفته چه چیزی است ؟
آوریل 12, 2017

دستگاه لمینیتور یا پرس کارت چیست ؟

لمیناتور یا پرس کارت چیست ؟

لمیناتور یا پرس کارت چیست ؟

حقیقت این است که لمینت چاپ نیست  بلکه   لمینیت باعث جلوگیری از هر گونه  چین و چروک ، لک‌ زدگی ، آفتاب خوردگی ، سیاه شدگی ، پریدگی رنگ و یا چربی ، اثر انگشت و دیگر خرابکاری های موجود در محیط ، بر کار چاپ شده می باشد . بعد از چاپ دیجیتال کار ، آن را پرس یا لمینت می کنند که با عرض های مختلف دستگاه های آن در شرکت ارائه می شود .

لازم است بگویم که لمینت یا پرس ۲ نوع می باشد که  شامل لمینت گرم و سرد می باشد که معمولا  سرد آن نازک تر – زیباتر –  ظریف تر و گران تر می باشد . ولی لمینت و پرس  رایج ،  از نوع گرم  و بصورت مات یا براق می باشد که معمولا برای کار های بزرگ و لارج فرمت یا پلات استفاده می شود. این کار با دستگاه لمینیتور انجام می شود . لمینیتور دستگاهی است که یک لایه ی نازک پی وی سی را از طریق حرارت زیر و روی پوستر می چسبانده و  همین کار باعث می شود که  پوستر در مقابل آب ، پارگی ، تا شدن و  غیره مقاوم گردیده و کاملاً قابل شستشو می شود و عمر آن افزایش می یابد.

ما سه نوع دستگاه لمینیتور داریم که عبارتند از لمینیتور کیسه ای یا کتابچه ای ، لمینیتور های رول حرارتی و لمینیتور های رول سرد .

 

لمیناتور یا پرس کارت چیست ؟

در زیر به چند نکته مهم و اساسی در این خصوص  می پردازیم :

اولین نکته : پیش از نصب پوستر بر روی انواع استند های نمایشگاهی و تبلیغاتی لازم است تا عملیات لمینیت بر روی آنها انجام شود تا ضخامت و سفتی پوستر افزایش یابد.

دومین نکته : چنانچه لایه ی کشیده شده بر روی پوستر براق باشد به آن لمینیت براق و در صورت مات بودن به آن لمینیت مات می گویند.

سومین نکته : اهداف استفاده از ورق های پلاستیکی  یا همان طلق ها جهت پوشاندن برگه ها عبارت است از  محافظت از مرکب بر روی سطح چاپ شده در برابر سایش و عوامل دیگر ، افزایش ضخامت سطح چاپ شده برای استحکام بیشتر و جلوگیری از جمع شدن و لوله شدن سطح و براق کردن سطح و ایجاد شفافیت در رنگ یا مات کردن آن در برابر انعکاس نور یا ایجاد جلوه های هنری و …

چهارمین نکته : روش سرد عبارت است از بیشتر برای محافظت از سطح کار چاپ شده و ایجاد جلوه های هنری است. تفاوت این روش با روش گرم در نبودن حرارت و بکار بردن یک لایه بسیار نازک در این سیستم است و می توان گفت که معادل کار سلفون کشی است  یعنی لایه پلاستیک بسیار نازک با استفاده از چسب و فشار سیلندر بر روی سطح چسبانده می شود . البته این کار با پاشیدن مواد مایع خاص پلیمری هم امکان دارد که به آن کوتینگ می گویند . اصولا بعد از پلات کار چاپ شده برای لمینت میکنند.

پنجمین نکته : روش گرم متداول ترین روش می باشد که در آن پوشش پلاستیکی را با حرارت بر روی سطح می کشند . این کار از قدیم هم رایج بود که به آن در اصطلاح عام خودمان پرس می گفتند و برای کارهای در قطع کوچک بود . دستگاه های امروزی البته بیشتر رول هستند و در کشور ما آنرا بیشتر در چاپخانه هایی که دستگاه های چاپ دیجیتال دارند می توان یافت . لمینت با این روش به دو صورت مات و براق صورت می گیرد و می توان پشت و روی کار را به هر دو صورت لمینت کرد.

 

 

خرید بهترین و برترین دستگاه های پرس کارت در ایران