PDA یا Hand Held یا Mobile Computer یا Data Collector چیست ؟

معرفی کامل صندوق فروشگاهی ZOA ZP100
آوریل 9, 2017
Balance
راه های بالا بردن عمر باتری ترازوهای فروشگاهی و صنعتی
آوریل 10, 2017

PDA یا Hand Held یا Mobile Computer یا Data Collector چیست ؟

PDA

PDA

دستگاه پی دی آ PDA را با اسامی دیگری هم نام گذاری کرده اند . از جمله : هند هلد HAND HELD ، موبایل کامپیوتر MOBILE COMPUTER ، دیتا کالکتر DATA COLLECTOR  و تبلت صنعتی  .

PDA  در اصل کامپیوتر های بسیار کوچکی به اندازه ی موبایل هستند و دارای صفحاتی لمسی و با استاندارد بالا و ویژه ، مقاوم به هر گونه ضربه ، سقوط از ارتفاع ، ضد آب و  غیره می باشند .

یک نکته اساسی و مهم در PDA این است که قابلیت و توانایی  افزودن امکاناتی مثل اسکنر بارکد یک و دو بعدی ، قرائتگر RFID ، شبکه بی سیم ، شبکه جی پی اس GSM ، GPS  ، و دوربین را دارا می باشند .

سوال : PDA  را در کجا می توان استفاده کرد ؟

در پاسخ به این سوال باید بگویم که به طور کلی می توان در هر جایی که نیاز به جمع آوری و پردازش اطلاعات به صورت مکانیزه باشد ، از PDA استفاده کرد ، از جمله کاربرد های این محصول دوست داشتنی و پر کاربرد می توان در زمینه های فروش مویرگی ، ردیابی سیستم پخش مویرگی ، انبارداری ، انبار گردانی ، مدیریت موجودی ، اتوماسیون فروش ، آمارگیری ، رهگیری محصول ، بسته یا مدارک ، بازرسی ، خدمات پس از فروش و بسیاری از جاهای دیگر  استفاده کرد .

سوال : استفاده از PDA  چه مزایایی دارد ؟

در پاسخ به این سوال باید بگویم که  با استفاده از این دستگاه کوچک ولی پرکاربرد می توانیم سرعت و دقت کار واحدهای هر سازمان را افزایش دهیم و درصد اشتباهات و مغایرات را کاهش دهیم که همین خود به معنای  صرفه جویی قابل ملاحظه ای در زمان و هزینه های عملیاتی .

البته در حال حاضر بیشتر واحدهای صنعتی ، تولیدی ، بازرگانی و خدماتی با استفاده از نرم افزارهای کاربردی در محیط کامپیوتر و بانک های اطلاعاتی کارامد ، مجموعه فرایند های عملیاتی دفاتر ستادی خود را مکانیزه کرده اند لیکن بخشهای در حال حرکت این  شرکت ها غالبا با استفاده از روش های دستی فعالیت خود را به انجام می رسانند و نتایج آن را بر روی فرم ها و گزارشات مختلف به دفاتر ستادی انتقال می نمایند .

PDA


 

سوال : آیا PDA در مدیریت درمان بیماران و مراکز درمانی به کار می آید ؟

پاسخ ما آری است اما به چه شکل ؟ باید گفت که به هنگام بستری شدن بیماران در مراکز درمانی اتیکت بارکدی در قسمت پذیرش ، چاپ و بصورت مچ بند به مچ بیمار متصل می شود تا امکان شناسایی و ردیابی بیمار را در واحد های مختلف درمانی فراهم سازد . بدین ترتیب کلیه خدمات درمانی قابل ارائه به بیمار پس از اسکن بارکد وی توسط پی دی ای ثبت و بصورت آنلاین از طریق شبکه بی سیم در پرونده الکترونیکی بیمار ذخیره می شود . پزشکان نیز می توانند با استفاده از همین دستگاه پی دی ای PDA   ، تشخیص پزشکی و تجویزهای دارویی برای بیمار را در سیستم ثبت و سایر خدماتی را که باید در اختیار بیمار قرار گیرد مدیریت و کنترل نمایند . افزایش دقت و سرعت در فرایندهای درمانی ، دسترسی سریع به پرونده کامل بیمار ، کنترل عملکرد مسئولین پزشکی ، اخذ گزارشات مختلف مدیریتی ، مانیتورینگ اطلاعات بصورت آنلاین ، بهبود خدمات و … از جمله مزایای  بکارگیری این سیستم در مراکز درمانی به شمار می رود . از دیگر مزایای استفاده از PDA در مدیریت درمان بیماران به موارد زیر می توان به  افزایش سرعت در ترخیص بیماران ، کنترل ساعتهای کارکرد پرسنل ، تصحیح و بهینه سازی نظام دستی ، افزایش نظارت مدیریت و مسئولین در قسمتهای مختلف ، کنترل امور حسابداری بیماران به تفکیک مراکز هزینه ، جلوگیری از تصحیح و اعمال نظر در اطلاعات ثبت شده قبلی با کنترل زمانی ( مدیر سیستم ) و افزایش نظم و ترتیب در اطلاعات و مدارک پزشکی به صورت الکترونیک اشاره کرد .

 

سوال : کاربرد PDA در کنتور خوانی آب و برق و گاز چگونه است ؟

در سیستم کنتورخوانی ابتدا اطلاعات مربوط به مشترک به صورت بارکد (  که علاوه بر بارکد شامل شماره اشتراک جهت استفاده در موارد ضروری می باشد )  از روی کنتورهای مشترکین توسط دستگاه پی دی ای اسکن شده تا مشخصات مشترک روی صفحه دستگاه نمایان شود . سپس کنتورخوان عدد کارکرد کنتور را با استفاده از صفحه کلید دستگاه وارد آن می کند . این امکان وجود خواهد داشت تا میزان مصرف عرف برای نرم افزار تعریف شود تا در صورت اشتباه وارد کردن مصرف فعلی توسط کنتورخوان ، نرم افزار پیغام خطا داده و از این عمل جلوگیری کند. همچنین با اسکن کردن بارکد کنتور ، تاریخ و زمان حضور کنتور خوان نیز ثبت خواهد شد و بدین وسیله کنترل لازم بر عملکرد و توقف بین مراحل متوالی کنتورخوانی ثبت خواهد شد . به علاوه آنکه با این سیستم کنتورخوان ملزم خواهد شد تا برای اسکن بارکد مراجعه حضوری در محل داشته باشد و بدین ترتیب از ثبت اطلاعات بدون مراجعه به محل جلوگیری می شود.

پس از تخلیه نتایج کنتور خوانی و خطاهای ثبت شده در نرم افزار امکانات گزارش گیری متنوعی وجود خواهد داشت . در انتهای هر سیکل نتایج کنتورخوانی به فایل قابل تزریق به بانک اطلاعاتی سیستم مرکزی تبدیل می شود. در ضمن نتایج کنتورخوانی و تمام خطاهای ثبت شده در انتهای هر سیکل به نسخه پشتیبانی اضافه خواهد شد و هر زمان در صورت نیاز از سیکلهای گذشته نیز می توان گزارش گیری نمود.

سوال : آیا PDA در انبارکارآیی دارد ؟

عملیات ورود و خروج کالا ، چیدمان نظام مند کالا در قفسه و از همه مهمتر انبارگردانی اموری است که به صورت روزمره و یا دوره ای در انبار انجام می شود و با استفاده از دستگاه پی دی ای علاوه بر حذف کاغذ و قلم ، در هر لحظه و یا هر زمان که نیاز به اطلاعات و موجودی انبار باشد به راحتی امکان دسترسی به آنها وجود دارد و زمان عملیات انبارگردانی و نیز درصد خطاهای انسانی را به طرز قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

سوال : کاربرد PDA در نمایشگاه مبلمان  چگونه است ؟

از آنجایی که در مراکز فروش مبلمان و وسایل مشابه آن همانند تخت و کمد و … با توجه به سطح وسیع فروشگاه نمونه های از این وسایل با رنگ بندی های مختلف وجود دارد، جهت سهولت و سرعت بخشی در تهیه فاکتور، فروشنده به همراه یک دستگاه پی دی ای و نرم افزار مربوطه با انتخاب بارکد محصول از جانب مشتری و انتخاب جزئیات کالا و همچنین با توجه به موجودی کالا ثبت سفارش کرده و در نهایت اطلاعات جمع آوری شده را جهت صدور فاکتور نهایی به صندوق ارسال می کند .

سوال : PDA را در پخش و توزیع محصولات فروش گرم و سرد می توان استفاده کرد ؟

در بخش فروش گرم می توان از پی دی آب استفاده کرد . در این راهکار یک دستگاه پی دی ای در اختیار هریک از عوامل پخش جهت ثبت داده های مربوط به عملیات فروش کالا، به هنگام مراجعه به محل مشتریان قرار می گیرد. فرد با استفاده از دستگاه پی دی ای ، بارکد محصولات درخواستی را به همراه تعداد آن ثبت کرده و همچنین با ثبت اطلاعات مشتری اقدام به صدور فاکتور توسط پرینتر سیار می کند.

و اما می رسیم به بخش فروش سرد . ویزیتور به دستگاه پی دی ای تجهیز شده تا بدین ترتیب دسترسی او به اطلاعات سازمان قطع نشود و همچنین امکان کنترل ویزیتور توسط مدیران فروش فراهم گردد. مشتریان تعریف شده برای هر ویزیتور،  بر اساس مسیرهای بهینه دسته بندی می شوند و هر مسیر به یک محدوده از زمان کاری اختصاص می یابد . به این ترتیب ویزیتور طبق برنامه تعریف شده توسط سازمان به ویزیت می پردازد. در مورد کنترل دقیق ویزیتور با توجه به زمان ویزیت هر مشتری و مشخص شدن مسیر طی شده و کسب اطمینان از حضور فیزیکی ویزیتور نزد مشتری، دو روش رایج وجود دارد که یکی استفاده از GPS جهت ثبت مکانهای ویزیت شده می باشد و دیگری راهکار RFID است که بدین منظور برای برچسب RFID در فروشگاههای هر یک از مشتریان نصب می شود و عامل پخش در مراجعه به محل مشتری می بایست آن برچسب را قرائت و سایر اطلاعات مربوط به فرایند فروش یا پیش فروش کالا را با اسکن بارکد کالا ویا از طریق صفحه کلید وارد دستگاه نماید.

 

سوال  : PDA  در چه جاهای دیگری استفاده می شود ؟

در پاسخ باید گفت که علاوه بر موارد بالا ، در مراکز آمار ، شرکت های خودروسازی و قطعات ، هتلداری ، بازرسی و نظارت ، ثبت سفارش در فروشگاه ، کنترل قیمت ، مدیریت خدمات ، پارکینگ ، صدور بلیط ، بارهای مسافرین ، پلیس ، دریافت و تحویل بار می توان استفاده کرد .