ویدئو سرور چیست ؟ و کارآیی آن چگونه است ؟

گودکس g500
معرفی کامل دستگاه چاپ لیبل godex g500
آوریل 29, 2017
عکس پرینتر Godex Ez 120
معرفی کامل لیبل پرینتر Godex Ez 120
می 1, 2017

ویدئو سرور چیست ؟ و کارآیی آن چگونه است ؟

عکس ویدئو سرور

ویدئو سرور

 

ویدئو سرور یا video server  یک نوع تبدیل کننده ی ویدئویی می باشد که سیگنال های انالوگ خروجی دوربین های آنالوگ را به صورت دیجیتال در می آورد . از طریق نصب ویدئو سرور شما می توانید  یک دوربین مداربسته آنالوگ را در یک سیستم شبکه وارد کرده و تصاویر آن را مشاهده بفرمائید .  مهمترین خصوصیت کیفی ویدئو سرورها کیفیت تصویر خروجی آنهاست . در صورتی که کیفیت دوربین شما بالا باشد اما از مبدل ضعیفی استفاده کنید کیفیت تصویر دوربین به  تلف خواهد شد  .  کیفیت تصویر خروجی ویدئو سرورها را با استندارد کیفیتی دی وی آر ها نشان می دهند . ویدئو سرورهای مناسب معمولا کیفیت تصویر خروجی ۴CIF) D1) یا بالاتر دارند. از عوامل مهم و کلیدی که باعث تمایز ویدئو سرورها می شود تعداد کانال های ورودی آن ها است  که این دستگاه ها معمولا به صورت ۱،۲ یا ۴ کاناله  ساخته می شوند .

یکی از نکات مهم در انتخاب و خریداری ویدئو سرورها این است که بایستی میان پروتکل های ویدئو سرور با دوربین ها و سرور ضبط همخوانی داشته باشند .

 

ویدئو سرور

یکی از رایج ترین و مهم ترین  کاربرد های ویدئو سرورها برای انتقال بی سیم و دیجیتال تصاویر می باشد . از آنجایی که بیشتر انتقال دهنده های بی سیم برد بالا ، دیجیتال می باشند و امکان منتقل شدن مستقیم دوربین های آنالوگ از طریق این آنتن ها وجود نخواهد داشت . پس شما نیاز خواهید داشت که  قبل از منتقل کردن تصاویر دوربین آنها را به صورت دیجیتال در آورید و این کار به وسیله ویدئو سرور ها انجام خواهد شد .  یکی دیگر از کاربردهای ویدئو سرورها استفاده از آنها در سیستم های هایبرید است. سیستم های هایبرید سیستم هایی هستند که به صورت همزمان از دوربین های مداربسته آنالوگ و شبکه بهره می گیرند . از آنجایی که دستگاه های دی وی آر هایبرید تنوع خیلی کمی دارند معمولا استفاده از آنها مشکلات زیادی ایجاد می کند از این رو در سیستم های مداربسته از طریق استفاده از ویدئو سرور دوربین های آنالوگ را با پروتکل های شبکه سازگار و یکسان سازی کرده و همه آنها را در یک سیستم یکپارچه شبکه دریافت و ضبط می کنند.

در این جا یک سوال مهم مطرح می شود که آیا میتوان از DVR به جای Video Server استفاده کرد ؟  پاسخ آری است البته گفتن این نکته ضروری است  که در انتقال تصویر کامپیوتری DVRها تصاویر به صورت Sub stream انتقال پیدا می کنند . رزولوشن Sub stream همه DVRها از روزولشن اصلی آنها ( Main stream ) کمتر است و با استفاده از DVR به جای Video Server شما شاهد کاهش شدید رزولوشن یا نرخ فریم تصویر خواهید بود .

ویدئو سرور