روش های برطرف کردن نویز در دوربین های مدار بسته چگونه است ؟

ترازو و باسکول دیجیتال
آیا ترازو و باسکول دیجیتال بهترین است ؟
آوریل 4, 2017
چیدمان فروشگاه
چیدمان حرفه ای کالا در قفسه های فروشگاهی چگونه است ؟
آوریل 8, 2017

روش های برطرف کردن نویز در دوربین های مدار بسته چگونه است ؟

نویز دوربین مدار بسته

نویز دوربین مدار بسته

آیا دوربین مدار بسته که شما استفاده می کنید کیفیتش پایین آمده و نویز دارد ؟

آیا می خواهید از دست این نویز ها خلاص شوید ؟

آیا می خواهید بدون هزینه سیستم مدار بسته خود را نویز گیری کنید ؟

در این مقاله با نویزگیری حرفه ای دوربین های مدار بسته آشنا خواهید شد .  نویز در دوربین های مداربسته یکی از مهم ترین مشکلات در نصب و بهره برداری از دوربین های مداربسته چه آنالوگ و چه دیجیتال  می باشد . نکته مهم این است که باید قبل از نویزگیری ، از دلایل بوجود آمدن نویز مطلع شوید . لازم است بگویم که انواع نویز در دوربین های مدار بسته شامل نویزهای الکترونیکی و الکترومغناطیسی می باشد .

نویزهای الکترونیکی بیشترین و متداول ترین نویزها به شمار می روند که این نویزها شبیه به نقاط بسیار ریز رنگی در تصاویر مشاهده می شوند که دلیل آن تقویت بیش از حد سیگنال تصویر در نور کم می باشد . از نویزهای الکترونیکی که بگذریم به نویزهای الکترومغناطیسی می رسیم که آن ها هم در زمره ی متداول ترین نویزها در تصاویر می باشند که برای تشخیص این نویزها باید بگویم که به صورت خطوط یا موج در تصویر مشاهده می شوند که بعضی وقت ها هم در طول صفحه دوربین هم حرکت می کنند که دلیل بوجود آمدن این نویزها ، تاثیر امواج الکترومغناطیسی بر روی دوربین یا افت شدید سیگنال تصویر در طول انتقال  می باشد .

در مطلب با تقریبا با انواع نویز ها آشنا شدید در ادامه روش های رفع این نویز ها را مورد بررسی قرار می دهیم .

در ابتدا به روش های رفع نویز الکترونیکی می پردازیم . چیپ های تصویر دوربین های مداربسته حساسیت محدودی نسبت به نور دارند  یعنی این که  مقدار مشخصی نور برای تشکیل تصویر در دوربین مداربسته نیاز  می باشد و زمانی که نور برای تشکیل تصویر کافی نیست یک مدار الکترونیکی به صورت خودکار سیگنال تصویر را تقویت می کند که  این تقویت سیگنال باعث می شود نویز موجود در تصویر نیز تقویت شود که به صورت نقاط ریز رنگی در تصویر به نظر می رسد. پس دلیل اصلی به وجود آمدن نویز الکترونیکی در دوربین های مداربسته کم بودن نور در تصویر یا کم بودن حساسیت چیپ تصویر دوربین است.  برای رفع این مشکل شما باید نور محیط نصب دوربین را افزایش دهید و یا از دوربین هایی استفاده کنید که حداقل نور مورد نیاز آنها کمتر باشد.

برای رفع نویزهای الکترومغناطیسی می تواند دلایل متعددی داشته باشد که در این جا به صورت تیتروار برای شما شرح می دهیم  :

اولین راه حل : درست وصل نشدن فیش های BNC : در صورتی که هادی کابل به خوبی به فیش BNC شما متصل نشده باشد سیگنال شما با افتی شدید به نمایشگر خواهد رسید که خود را به صورت نویز در تصویر نشان می دهد. برای رفع این مشکل سعی کنید تا جای ممکن از فیش های BNC لحیمی استفاده کنید.

دومین راه حل : طولانی شدن مسیرهای کابل کشی :  هر نوع از کابل تصویر دوربین مداربسته محدودیت خاصی برای طول دارد. در کابلهای RG59 با مغزی مس این محدودیت معمولا حدود ۵۰۰متر است. در صورتی که مسیر شما طولانی شده سعی کنید از کابلی با بالاترین کیفیت شیلد و مغزی استفاده کنید و یا از سری های پیشرفته تر از کابل تصویر استفاده کنید.در صورت طولانی شدن زیاد کابل همچنین می توانید از ویدئو بالون اکتیو نیز برای تقویت سیگنال تصویر استفاده کنید.

سومین راه حل : عبور کابل از نزدیکی منابع الکترومغناطیسی : عبور کابلهای تصویر از نزدیکی منابع الکترومغناطیسی مانند کابل های برق، ترانس های برق، موتورهای الکتریکی و … میتوانید نویز زیادی در تصویر شما ایجاد کند. در طول کابل کشی حتما باید توجه داشته باشید، کابل شما تا جای ممکن از چنین منابعی دور باشد. سعی کنید برای انتقال کابلهای از سینی و داکت جداگانه استفاده کنید تا با کابلهای برق هم مسیر نباشند. به ویژه در مسیرهای طولانی انی تاثیر میتواند خیلی بیشتر باشد. سعی کنید در صورتی که از لوله یا سینی فلزی برای انتقال کابلها استفاده می کنید حتما آنها را زمین کنید.

چهارمین راه حل : مشکل در منبع تغذیه : منبع تغذیه یا آداپتور شما هم می تواند یکی از دلایل ایجاد نویز در تصویر دوربین های شما باشد. در صورتی که ریپل ولتاژ خروجی آداپتور زیاد تر از استاندارد باشد این امواج در تصویر خروجی دوربین شما تاثیر خواهند گذاشت.

 پنجمین راه حل: نشتی برق از هادی های اطراف : گاهی ممکن است هادی فیش های شما به هادی های برق دار اطرف متصل شوند برای مثال هادی فیش های BNC به فلزات موجود در سقف کاذب در محل نصب دوربین وصل شوند. از آنجایی که این هادی ها دارای مقدار کمی جریان نشتی هستند این جریان در کابلهای شما جاری می شود و نویز ایجاد می کند. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی میتوانید فیش های خود را با عایق بپوشانید و یا روش مناسب تر زمین کردن تمامی تجهیزات مداربسته از جمله DVR و دوربین های شماست .

ششمین راه حل : گرمای هوا: همانطور که میدانید گرمای هوا مقاوت الکتریکی هادی ها را افزایش می دهد و با گرم شدن بیشتر میزان افت سیگنال شما در طول مسیر بیشتر خواهد شد. سعی کنید کابلهای خود را تا جای ممکن خاطر از تابش مستقیم خورشید و گرمای زیاد هوا انتقال دهید.

 

اما چند سوال مهم و متداول که مشتریان شارپ ایران از ما پرسیده اند  :

یکی از دوستان با شارپ ایران تماس گرفت و گفت سیستم مداربسته من نویز دارد چطور ان را برطرف کنم ؟ 

ما در پاسخ به این دوست عزیز گفتیم :ب هتر است اول از ساده ترین روش ها شروع کنید. BNCهای خود را بررسی کنید و در صورت نیاز انها را تعویض کرده و از BNC لحیمی استفاده کنید. منبع تغذیه دوربین نویز دار را بررسی کرده و در صورت نیاز آن را تعویض کنید. تمامی دستگاه های خود را زمین کنید و در صورت برخورد بدنه دوربین یا فیش ها به فلزات آن قسمت را عایق کنید. در صورت برطرف نشدن مشکل احتمالا مجبور خواهید بود مسیر کابل کشی خود را عوض کنید یا از ویدئو بالون استفاده کنید.

دوست عزیز دیگری که به صورت حضوری به فروشگاه ما تشریف آورده بودند از ما این سوال را پرسیدند  آیا نویز میتواند به دلیل مشکل دوربین ایجاد شود؟

ما در پاسخ به ایشان گفتیم احتمال بروز چنین مشکلی بسیار کم است. معمولا وجود نویز به دلیل در نظر نگرفتن اصول استاندارد نصب یا شرایط بد محیطی است. با این حال چک کردن چنین مشکلی بسیار ساده است. کافیست شما دوربین خود را مستقیم به DVR وصل کنید. در صورت وجود نویز احتمالا مشکل از دوربین است .

 

ایشان دوباره از ما سوالی دیگر پرسیدند سوالش این بود : آیا دوربین ها تحت شبکه هم مشکل نویز در تصویر را دارند؟

ما پاسخ ایشان را دادیم و گفتیم مشکل نویز در دوربین های تحت شبکه به دلیل نحوه ارسال و دریافت اطلاعات به وجود نمی آید. در واقع سیستم های تحت شبکه مقاومت بسیار بالاتری نسبت به نویزهای الکترومغناطیسی دارند و در صورت بروز مشکل هم به جای وجود نویز در تصویر شما با کاهش سرعت در ارسال اطلاعات یا قطع موقت شبکه رو به رو خواهید شد .