معرفی لیبل پرینتر wincode 342
معرفی لیبل پرینتر wincode 342
می 11, 2019
تفاوت قهوه و اسپرسو
تفاوت قهوه و اسپرسو
می 13, 2019

آشنایی با دستگاه اسپرسو ساز

آشنایی با دستگاه اسپرسو ساز

آشنایی با دستگاه اسپرسو ساز

آشنایی با دستگاه اسپرسو ساز

یکی از ضروری ترین و ابتدایی ترین لوازم کافی شاپ، دستگاه اسپرسو ساز است. از اسپرسو ساز برای تهیه انواع نوشیدنی های مبتنی با قوه در کافی شاپ ها استفاده می شود. به طور کلی شما برای درست کردن قهوه اسپرسو و انواع نوشیدنی هایی که با قهوه و شیر تهیه می شوند به یک دستگاه اسپرسو ساز نیاز دارید. پس اگر می خواهید یک کافی شاپ افتتاح کنید، باید دانش خود را درباره این دستگاه بالا ببرید.

 

اسپرسو چیست؟

قبل از آشنا شدن با دستگاه اسپرسو ساز لازم شما ابتدا با خود اسپرسو آشنا شوید. اسپرسو در حقیقت یک نوع از قهوه است. برای تهیه این مدل قهوه، ابتدا آب را به نقطه جوش می رسانند. سپس این آب جوش شده را با فشار بسیار زیاد از میان دانه های پودر شده قهوه عبور می دهند. نتیجه چنین عملی به وجود آوردن قهوه ای بسیار غلیظ و البته معطر است. گفته می شود یک فنجان اسپرسو معمولاً هشت برابر یک فنجان قهوه غلظت دارد.

 

تاریخچه مختصری از اسپرسو ساز

برای یافتن اولین اسپرسو سازها باید به کشور ایتالیا سفر کرد. افتخار تولید اولین دستگاه اسپرسو ساز، به نام آنجلو موریوندو زده شد. او در نمایشگاه عمومی سال ۱۸۸۴ تورین(در ایتالیا)، دستگاهی که اختراع کرده بود را به معرض دید عموم گذاشت. جالب است بدانید موریوندو این دستگاه را به عنوان “دستگاه بخاری جدیدی را برای درست کردن به صرفه و فوری نوشیدنی قهوه” به مردم معرفی کرد.

پیشرفت در زمینه ساخت دستگاه اسپرسو ساز تا سال ها متوقف شد تا اینکه لوئیچی بیزرا در نمایشگاه عمومی میلان در سال ۱۹۰۶ دستگاه جدید تری را ارائه کرد.

دستگاه های مدرن امروزی بر پایه همان دستگاهی ساخته شده است که بیزرا سال ها قبل از آن رونمایی کرد.

 

اسپرسو ساز دارای چه قطعاتی است؟

پس از آشنایی ابتدایی با اسپرسو و تاریخچه تولید دستگاه های آن، لازم است آگاهی خود را درباره اجزا و قطعات داخلی آن بالا ببریم.

دستگاه های اسپرسو ساز معمولاً تک گروپ تا شش گروپ ساخته می شوند.

گروپ هد(Head Group):

گروپ هد یا هد گروپ، قسمتی از دستگاه اسپرسو ساز می باشد که برای عصاره گرفتن از قهوه، پرتافیلتر(Porta Filter) را به آن متصل می کنند. آب از طریق سوراخ های گروپ هد(Head Group) به صورت یکسان و با فشار بالا، بر پودر قهوه کوبیده می شود تا درون پرتافیلتر(Porta Filter) ریخته شود.

پرتافیلتر(Porta Filter):

قسمتی از دستگاه اسپرسو ساز است که به گروپ هد(Head Group) متصل می شود. پرتافیلتر(Porta Filter) دارای دارای یک محفظه با مجرا های ریز می باشد که به آن سبد پرتافیلتر می گویند. حجم این سبد ها به تعداد خروجی های پرتافیلتر(Porta Filter) بستگی دارد. عمدتاً سبد ها برای یک شات، گنجایش ۷ تا ۱۱ گرم قهوه پودر شده را دارند.

نازل بخار(Steam Wand):

یک لوله از جنس استیل است که دارای خروجی بخار آب داغ است.

 

در انتها باید متذکر شد که به علت گرانی دستگاه های اسپرسو ساز، باید در حفظ و مراقب این دستگاه ها نهایت دقت را به عمل آورد.

 

شارپ ایران این افتخار را دارد که انواع دستگاه های اسپرسو ساز را به فروش می رساند.