فرستنده رادیویی دوربین مدار بسته آنالوگ
فرستنده رادیویی دوربین مدار بسته آنالوگ چگونه کار می کنند ؟
مارس 31, 2017
میز چک اوت صندوق فروشگاهی چیست ؟
میز چک اوت صندوق فروشگاهی چیست ؟
آوریل 3, 2017

همه چیز در مورد حسابداری

حسابداری

حسابداری

حسابداری در اصل یک سیستم اطلاعاتی هست که با فراهم کردن اطلاعات لازم  کمک می کند تا سرمایه گذارها ، اعتبار دهندگان ، مدیران و دولت نسبت به مسائل اقتصادی بهتر بتوانند تصمیم بگیرند .

برای مثال اگر شخصی بخواهد در شرکتی سرمایه گذاری کند ، تمایل دارد که وضعیت مالی آن شرکت و یا نتایج عملیات آن شرکت را در طی سالهای قبل بداند . حسابداری یک سیستم است که در آن فرآیند جمع آوری، طبقه بندی ، ثبت ، خلاصه کردن اطلاعات و تهیه گزارش های مالی و صورتهای حسابداری در شکل ها و مدل های خاص انجام می‌گیرد تا افراد ذی نفع درون سازمانی مثل مدیران و یا برون سازمانی مثل بانک ها ، دولت و … بتوانند از این اطلاعات استفاده کنند . حسابداری به عنوان یک نظام پردازش اطلاعات ، داده‌های خام مالی را دریافت نموده آنها را به نظم در می‌آورد .

محصول نهایی نظام حسابداری گزارش ها و صورت های مالی است که مبنای تصمیم گیری اشخاص ذینفع مثل مدیران ، سرمایه گذاران ، دولت و …  قرار می‌گیرد .

یک سوال : چند نوع حسابداری وجود دارد ؟ 

پاسخ : ۱ – حسابداری صنعتی ۲ –  حسابداری مالی ۳-  حسابرسی ۴- حسابداری دولتی ۵- حسابداری مدیریت .
حسابداری صنعتی چیست ؟ این حسابداری که بتدریج و پس از انقلاب صنعتی روی داد در جهت نیاز به دانستن بهای تمام شده محصولات تولیدی بود . در این نوع از حسابداری هدف اصلی سیستم دانستن بهای تمام شده یک واحد از نظر تمامی عوامل هزینه می‌باشد . همزمان و همراه با تکامل ابزارها و شیوه های تولید ، در سده های بعد ،  روشها و شیوه‌ های هزینه‌ یابی پیشرفته‌ ای ابداع و بکار گرفته شد که هزینه عملیات را بدرستی شناسایی نماید .
حسابداری صنعتی امروزه ثمره این فرایند شتاب آمیز تکاملی است که اصولا” همان هدف اندازه گیری و گزارش بهای تمام شده محصولات، خدمات و فعالیت‌ها را دنبال می‌کند.
حسابداری مالی چیست ؟ این نوع از حسابداری  را می توان حسابداری گزارش نیز نامید چون هدف اصلی در این نوع از حسابداری ، تهیه صورتهای مالی اساسی می‌باشد که مورد نیاز استفاده کنندگان از این صورتهای مالی است .استفاده کنندگان اصلی از این صورت‌های مالی عبارتند از  بانک ها ، اعتبار دهندگان ، بستانکاران بلند مدت و کوتاه مدت ، فروشندگان ، مشتریان ، کارکنان ، سرمایه‌گذاران بالقوه ، کارگزاران بازار سرمایه ، جامعه و مدیریت مؤسسه .

۴-۳- حسابداری دولتی

اندیشه کنترل عمومی بر هزینه های دولت از اواخر قرن نوزدهم میلادی به بعد پدید آمد و دولتهای برخی از کشور های اروپایی مکلف شدند که درآمدها و هزینه های سالانه خود را پیش بینی و به تصویب مجلس نمایندگان برسانند و بدین ترتیب ، تنظیم و تدوین بودجه دولت متداول گردید پیدایش و رواج سیستم بودجه ، سیستم حسابداری متناسبی را طلب می کرد که این جریان به پیدایش حسابداری دولتی به صورت رشته‌ای متمایز شد .

 

حسابداری مدیریت چیست ؟ در اواخر قرن نوزدهم مدیریت علمی به عنوان رشته‌ای خاص توسط فردریک تیلور مطرح گردید . مدیریت علمی بطور بسیار خلاصه ، روش برخورد منظم و منطقی با مسائل سازمان‌ها به منظور یافتن مناسب‌ترین راه برای انجام هر کار است و بر کسب اطلاع دقیق و کامل از آنچه می‌گذرد و نتایجی که بر اثر هرگونه تغییر حاصل می‌شود تأکید دارد.

در اصل این نوع از مدیریت نیاز زیادی به اطلاعاتی از قبیل بهای تمام شده محصولات و خدمات ، مقدار تولید ، هزینه اجزاء مختلف تولید ، قیمت فروش محصولات و خدمات و ظرفیت منابع مختلف نظیر ظرفیت تولیدی ماشین آلات و تجزیه و تحلیل این اطلاعات داشت. این جریان ، نیاز به اطلاعات و بخصوص اطلاعات مالی را فزونی بخشید . افزایش استفاده مدیران از اطلاعات مالی موجب شد که روشهای هزینه یابی تولیدات ، خدمات و فعالیت ها بهبود و توسعه یابد و اطلاعات مفصل تری از جنبه های مختلف مالی فعالیت‌ها فراهم آید . بدین ترتیب ، حسابداری مدیریت به عنوان رشته‌ای خاص در اوایل قرن حاضر شکل گرفت .

حسابداری منابع انسانی چیست ؟ منابع انسانی عبارت‌ است از شناسایی و ارزیابی منابع انسانی موسسه و گزارشگری به اشخاص ذی نفع .

نرم افزار های حسابداری : این نرم افزار ها کارهای حسابداری را تا سر حد امکان آسان و ساده سازی و کاربر پسند می کند و کمک شایانی است برای کسانی که حتی علم حسابداری را به صورت آکادمیک نگذرانده اند .