بیشترین اشتباهات فروشندگان در امر فروش

پرینتر
چگونه بهترین پرینتر لیزری را انتخاب کنیم ؟
آوریل 25, 2017
نصب میکروفن دوربین مدار بسته
نصب میکروفن دوربین مدار بسته چگونه است ؟
آوریل 27, 2017

بیشترین اشتباهات فروشندگان در امر فروش

اشتباه فروشندگان

اشتباه فروشندگان

گاهی یک اشتباه همه چیز را خراب می کند . نمی توانید فروش موفقی داشته باشد امکان دارد ورشکست شوید . امکان دارد بدهکار شوید و یا هر بلای دیگری چشم به راه شما خواهد بود اگر و اگر اشتباه کنید . اشتباه کردن از تفکرات ما منشا می گیرد تفکراتی غلط که فقط و فقط با دیدن و شنیدن های غلط حاصل می شود . به این و آن نگاه می کنیم تفسیر می کنیم و نتیجه می گیریم . اما نتیجه هایی غلط که باعث می شود همان نتایج غلط را در کسب و کار خودمان اجرا می کنیم و همین یعنی اشتباه !

اشتباهاتی که در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد به نوعی از تفکرات ما منشا می گیرند و در این مقاله ما به پنج اشتباه رایج در حوزه فروشندگی و. فروش می پردازیم .

اولین اشتباه : فروشندگی حرفه خوبی نیست !

آیا واقعا فروشندگی خوب نیست ؟! واقعا اینطور نیست چون برخی از مردم هستند که تصور می کنند فعالیت در امر فروش ، حرفه ای نیست که موجب متمایز شدن آن ها از دیگران شود . اما در کل باید بگویم اغلب افراد موفقی که با آن ها سروکار داشته ام ، همه و همه در سابقه فعالیت های خود برای دوره به عنوان فروشنده فعالیت می کرده اند. علاوه بر آن، در شرکت های مختلف آن دسته از افرادی که بیشتر از بقیه با فرصت های رشد مواجه می شوند و پیشنهادهای بهتری برای ارتقاء شغلی دریافت می کنند، همگی از بخش فروش سازمان هستند. اگر شخصیت مناسبی برای فعالیت در حوزه فروش داشته باشید، حرفه فروش یکی از بهترین مشاغل است. اگر شخصیتی درون گرا دارید، پس می توان گفت که کاربردی درفروش ندارید. اما اگر میانه خوبی با ملاقات کردن افراد جدید دارید، آنگاه تا زمانی که فردی منظم و سازمان یافته باشید، از پس این حرفه به خوبی بر خواهید آمد، چراکه حوزه فروش بسیار متنوع است و برای هر استعدادی شغلی در آن حوزه وجود دارد .

دومین اشتباه :  افراد فعال در حوزه فروش صادق نیستند و از راه های انحرافی برای هدف خود استفاده می کنند !

این افسانه درواقع پایه هایی از حقیقت دارد که البته به چندین دهه قبل برمی گردد. درواقع زمانی که اینترنت وجود نداشت، هیچ فروم آنلاینی برای تبادل نظرات مصرف کننده ها تشکیل نشده بود و البته دولت ها هم مشتری محور نبودند. در عصر کنونی، گول زدن مشتریان به شدت سخت و دشوار شده است. به حرف من اعتماد داشته باشید، امروزه فروشندگان صادق با دسترسی پیدا کردن به مشتریان نهایی حجم فروش بسیار بالایی دارند و این تا حدودی به این دلیل است که امروزه بازاریابی، فروش و برند سازی دست در دست هم پیش رفته و به هم وابسته هستند و درنتیجه فرد فروشنده نیازی به استفاده از راه و روش های فروش برای پیشبرد کار خود ندارند، هرچند که بازهم این فروشندگان هستند که باید خریداران را ترغیب به خرید کنند.

سومین اشتباه :  فشار و استرس موجود در حوزه فروش بسیار زیاد است !

خوب، این افسانه می توانست درست باشد، اگر که کامپیوتری وجود نداشت، سیستم مدیریت ارتباط با مشتریان نبود یا اصلاً موبایلی برای برقراری ارتباط با مشتریان وجود خارجی نداشت. اما امروز، شما تمام این موارد را در اختیاردارید و تنها چیزی را که باید مدیریت کنید، خودتان است. اگر قادر به مدیریت خودتان نیستید، آن وقت فشار و استرس وارد بر شما بیشتر و بیشتر می شود. فروش فقط و فقط یعنی رسیدن به هدف که در اغلب موارد با برنامه ریزی صحیح قابل دستیابی است. باور کنید فروشندگان بسیاری را دیده ام که به دلیل داشتن حجم فروش برنامه ریزی شده برای آن ها در طی ماه، دو هفته آخر ماه را در منزل به استراحت می پرداختند. اما در کنار این مورد باید بدی های این شغل را در نظر داشت، اما درمجموع شاید بتوان گفت فشار و استرس کاری در حوزه های دیگر نزدیک به این حوزه مانند پژوهش عملیات و مالی شاید بیشتر از این حوزه باشد.

چهارمین اشتباه :  محصولات خوب خودشان فروش می روند، پس نیازی به فروشنده برای این دسته از محصولات وجود ندارد !

این موضوع را در رابطه با هر برندی که دوست دارید، آزمون کنید و نتیجه را ببینید، مطمئناً شاهد شکست بدی خواهید بود. مثلاً برند اپل! آیا تصور می کنید که اپل به خودی خود و بدون وابستگی به هیچ عامل و منبعی قادر به فروش محصولات خودش است؟ مطمئناً این گونه نیست! مطمئناً افرادی که در حال تهیه و ساخت و حتی طراحی این محصول هستند، همیشه و همواره در حال فروش محصولات این برند هستند. به طور خلاصه کار و فعالیت یک فروشنده، صرفاً فقط فروش مطلق نیست. هماهنگی، برنامه ریزی انبار، مدیریت کانال و . . . همگی وظایف و فعالیت های یک فروشنده است. یک محصولات خوب و عالی همیشه نیازمند هزینه های بسیار زیاد در رابطه با تحقیق و توسعه است و برای ادامه فروش به نوآوری مستمر نیاز دارد. اما اگر فرایند منظمی برای فروش داشته باشید، همواره می توانید برای دستیابی به نقاط بالاتری درفروش برنامه ریزی کنید، به برند مربوطه انرژی مجددی بدهید و غیره .

پنجمین اشتباه : یک فروشنده جای رشد و ترقی ندارد و همیشه یک فروشنده است !

برخی از افراد هستند که در زمان انتخاب شغل و حرفه کاری خود به هیچ وجه سراغ کارها و مشاغل مرتبط با حوزه فروش نمی روند؛ چراکه فقط و فقط تصور می کنند، پس ازاین بازگشت آن ها به دیگر مشاغل مرتبط با حوزه بازاریابی یا . . . بسیار سخت و دشوار می شود. با این وجود، من به کرات دیده ام افرادی را که در حرفه فروشندگی برای خود ارتباطات بیشتر و بهتری را نسبت به حوزه بازاریابی تشکیل داده اند و البته پس از مدتی به راحتی بر اساس خواست خودشان مجدداً به حوزه بازاریابی بازگشته اند. پس اینکه یک فروشنده لزوماً هیچ جایگاهی برای رشد ندارد و همیشه باید در حرفه فروشندگی بماند، تفکر درستی نیست. با این وجود، تا زمانی که شما اطلاعات کافی و وافی در رابطه با یک محصول خاص نداشته باشید، وارد شدن به حوزه بازاریابی در ارتباط با آن محصول خاص کاری سخت و دشوار است. درواقع، با داشتن سابقه ای در حوزه فروش، شناخت و درک بهتری از بازار و مشتری داشته و با استفاده از آن دانش بعدها رشد با بیشتری و بهتری در حوزه فروش مواجه می شوید.