optical zoom یا زوم اپتیکال چیست و تفاوتش با زوم دیجیتال در چیست ؟

Video Graphics Array یا VGA چه کاربردی دارد ؟
آگوست 8, 2017
با فیش پرینتر پروتکAB-88H ‎ بیشتر آشنا شویم
آگوست 10, 2017

optical zoom یا زوم اپتیکال چیست و تفاوتش با زوم دیجیتال در چیست ؟

دوربین مدار بسته با قابلیت زوم

دوربین مدار بسته با قابلیت زوم

شما دوست عزیز پس از خواندن این دانشنامه ، آشنایی نسبی با زوم اپتیکال خواهید داشت  و تفاوت آن با زوم دیجیتال را خواهید آموخت . اگر به این موضوع علاقه مند هستید پس ما را تا پایان همراهی کنید . لازم به ذکر است که این مقاله توسط کارشناسان فنی شارپ ایران نگارش شده است . به طور کلی زوم یا بزرگنمایی در تصویر را به دو دسته کلی تقسیم می کنند. زوم اپتیکال و زوم دیجیتال زوم اپتیکال به بزرگنمایی گفته می شود که از طریق تغییر در فاصله کانونی لنز دوربین ایجاد می شود. به صورت کلی هرچه فاصله کانونی لنز دوربین بیشتر باشد میزان بزرگنمایی ان بیشتر است.

لنز ویفوکال و لنز زوم دارای یک نقطه مشترک هستند. در هر دوی انها امکان تغییر فاصله کانونی وجود دارد. این امکان در لنز وریفوکال به صورت دستی صورت می گیرد به این صورت که شما با دست لنز را چرخانده و به زاویه مناسب خود تنظیم میکنید. پس از تنظیم فاصله کانونی شما معمولا باید فوکوس دوربین را دوباره تنظیم کنید.

optical zooming
در لنزهای زوم عمل تغییر فاصله کانونی دوربین به صورت خودکار انجام می گیرد. به این معناست که شما تنها دستور انجام زوم را صادر می کنید و لنز فاصله کانونی خود را با توجه به میزان زوم مورد نظر شما افزایش می دهد. معمولا در لنزهای زوم فوکوس لنز پس از تغییر فاصله کانونی به صورت خودکار تنظیم می شود.

 

optical zooming

 

در ساده ترین تعریف میتوان زوم اپتیکال را شکل واقعی و زوم دیجیتال را شکل مجازی از بزرگنمایی معرفی کرد. در زوم اپتیکال با انجام بزرگنمایی کیفیت و رزولوشن تصویر تقریبا بدون تغییر باقی می ماند. اما در زوم دیجیتال با کشیدن تصویر اجزای ان به صورت بزرگتری به نمایش در می ایند و در واقع شما هرقدر بیشتر بزرگنمایی داشته باشید رزولوشن تصویر شما کمتر خواهد شد.
با توجه به کاهش روزولشن تصویر، زوم دیجیتال تنها جنبه ای تبلیغاتی دارد و کاربردی به عنوان بزرگنمایی برای شما نخواهد داشت.

امیدوارم این دانشنامه مورد پسند شما دوستان گرانقدر قرار گرفته باشد .