معرفی انواع لیبل یا برچسب بارکد

آموزش کسب و کار : راه اندازی یک فروشگاه
آموزش کسب و کار : راه اندازی یک فروشگاه
۱۹ , بهمن , ۱۳۹۵
The mistaken belief about CCTV
باورهای غلط در مورد دوربین مدار بسته
۲۰ , بهمن , ۱۳۹۵

معرفی انواع لیبل یا برچسب بارکد

عکس معرفی انواع لیبل یا برچسب بارکد

معرفی انواع لیبل یا برچسب بارکد

 

لیبل یا برچسب بارکد :

 

امروزه در دنیای بسته‌بندی زندگی می‌کنیم  . تمام اشیا و وسایل اطراف ما ، به نوعی با بسته محصور شده‌اند. کلیه لوازم و مواد غذایی مورد نیاز را لمس می‌کنیم ، حمل می‌کنیم و مصرف می‌کنیم. با توجه به حجم بالای بسته ها ، نیاز است در انبارهای بزرگ و کوچک تا به راحتی ورود و خروج بسته ها را کنترل کرد و کالا را سریعتر از انبار خارج و با نام و برند تجاری فروشنده و کد کالا به مشتری عرضه گردد و این خود مستلزم استفاده از سیستم بارکد و چاپ برچسب ( لیبل ) میباشد . با استفاده از برچسب میتوان برای هر نوع کالا یک بارکد جداگانه تعریف کرد و از اشتباه در ارسال کالا جلوگیری کرد و میتوان به راحتی از میزان موجودی کالا با خبر شد . برچسب ها در انواع و سایزهای مختلف با کاربردهای مختلف وجود دارند .

 

 

لیبل یا برچسب بارکد

و انواع لیبل :

  • برچسب کاغذی (Paper Label) : لیبلهای کاغذی در انواع گلاسه، نیمه گلاسه، مات عرضه می گردند و از نظر رنگ هم در الوان ( سفید ، آبی، بنفش، قرمز و….) موجود می باشد . این برچسبها از نظر مارک هم متنوع هستند ( فنلاند ، جک و فاسون آلمان ، رول کاور ایتالیا و….) و از نظر خاصیت چسبندگی به صورت پرچسب و معمولی میباشند.

عمده کاربرد در صنعت پوشاک و نساجی میباشد و در صنایع خشکبار ، غذایی ، دارویی و …. بر روی بسته بندی کالا کاربرد دارد .

 

 

لیبل یا برچسب بارکد

 

 

  • برچسبPVC : برچسب های پی وی سی یا پلاستیکی در انواع مات و براق در سایزهای محتلف وجود دارد . و دارای مقاومت کشیدگی و درجه دما تا ۸۰ درجه سانتیگراد میباشند. اینگونه لیبل ها در مقابل عوامل محیطی از قبیل باد و باران و گرمای آفتاب مقاوم هستند .

کاربرد آنها در صنایع خودرویی ، لوازم خانگی ، شیمیایی ، دارویی و ….می باشد .

 

لیبل یا برچسب بارکد

 

  • برچسب متال: Metal این نوع برچسب از آلیاژ فلز می باشد و مقاوت زیادی از نظر کشیدگی ، حرارت و شوینده های قوی را دارد. در عین حال در دمای بین منهای ۴۰ درجه سانتیگراد و مثبت ۲۲۰ درجه سانتیگراد تمام خواص خود از جمله چسبندگی را حفظ می کند . برچسب متال ضد خش بوده ودارای رنگ نقره ای میباشند و در صورتیکه برای چاپ از ریبون رزین استفاده شود کیفیت چاپ روی آن عالی خواهد شد .
  • بیشترین مصرف این لیبلها در صنایع خودروسازی ، لوازم خانگی ، الکترو موتور و … می باشد .

 

لیبل یا برچسب بارکد

برچسب سکوریتیSecurity : این نوع لرچسب در بخشهای امنیتی و گارانتی محصولات مورد استفاده می شوند و معروف به برچسب گچی بوده و بعد از چسباندن به محصول به هیچ وجه قابل جداشدن نیست و در صورت سعی به کندن این نوع لیبل خرد می شوند که بیشتر برای گارانتی محصولات الکترونیکی استفاده میشوند .

 

 

لیبل یا برچسب بارکد

برچسب اموال Asset Label : اینگونه برچسبها برای اموال سازمان و شرکتهای بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند و همچنین قسمت امنیتی برچسبهای سکوریتی را دارا میباشد ولی از نظر نوع جنس بسیار ضخیمتر از دیگر لیبلها می باشد.

 

لیبل یا برچسب بارکد

برچسب حرارتی Thermal Label : این نوع برچسب از جنس کاغذ حرارتی می باشد و نیازی به ریبون برای چاپ ندارند و بیشتر در بخش پوشاک ، شرکت پست و … بکار می روند .

لیبل یا برچسب بارکد

برچسب شفاف Transparent Label: اینگونه برچسبها بیشتر در بخش صنایع داروی و صنایع خودرویی مورد استفاده قرار می گیرند و اصولاً روی شیشه خودرو استفاده میشوند. البته در شرکتهای ساخت شیشه و یا روی کارت ضمانت محصولات الکترونیکی هم استفاده دارد. این برچسب ها بی رنگ بوده و از هر دو طرف، نوشته های روی آن مشخص می باشد.

 

لیبل یا برچسب بارکد

برچسب ابطال شونده Void Label : این نوع برچسبها نیز در بحث گارانتی استفادهدارند از نظر کشیدگی مقاومت بالا و حرارتی تا ۸۰ درجه سانتیگراد را تحمل میکنند و در دو نوع شطرنجی و نقره ای میباشد.در نوع شطرنجی این نوع VOID هنگامی که به محصول چسبانده میشود، زمان جدا شدن، لیبل به صورت شطرنجی جدا شده و قسمتی از لیبل روی محصول باقی می ماند . در مودل نقره ایی این نوع برچسبها ،زمان جدا شدن کلمه VOID بصورت انگلیسی روی محصول باقی میماند و لیبل غیر قابل استفاده مجدد میگردد.

 

لیبل یا برچسب بارکد

 

برچسب تایوک  Label Tyvek : اینگونه برچسبها بیشتر در صنایع خودرو سازی ، پوشاک ، نساجی و … مورد استفاده قرارا می گیرد و از الیاف پارچه به صورت فشرده ساخته شده است.

 

منبع : www.sharpiran.org