فناوری کشف جعل با بارکد در مدیریت فروش کالا

ترفند فروش
پانزده ترفند کاربردی برای فروش بهتر فروشگاه شما
آوریل 17, 2017
راهنمای خرید دستگاه حضور و غیاب
۱۰ نکته کلیدی برای خرید بهترین دستگاه حضور و غیاب ؟
آوریل 19, 2017

فناوری کشف جعل با بارکد در مدیریت فروش کالا

جعل و بارکد

قبل از خواندن این مقاله ، به شما پیشنهاد می کنیم که مقاله « ضرورت بارکد در فروشگاه های مدرن امروزی » را نیز مطالعه بفرمائید .

توسعه ی تکنولوژی استفاده از بارکد در کشور های پیشرفته ، علاوه بر ده ها مزایایی که استفاده از این تکنولوژی دارد مزایای امنیت و جلوگیری از جعل را به خصوص در مقیاس کلان را نیز به همراه داشته است .   سود شرکت های اقتصادی تنها ضامن بالا تر رفتن سرمایه‌ گذاری و پیشرفت  در صنعت می باشد و شرکت های تولیدی برای کسب سود باید بتوانند اجناس خود را به فروش برسانند . با پیشرفت حیرت انگیز  صنایع ، رقابت شرکت ها برای فروش کالاها افزایش یافته است . تولیدکنندگان مجبورند برای کسب رضایت مشتری و کسب سود ، پیوسته کیفیت کالاهای خود را بالا ببرند . در حالی که بیشتر تولیدکنندگان با تلاش و هزینه زیاد در پی تولید کالاهای باکیفیت بالا می باشند ،‌ تعدادی از افراد سودجو ، با تولید و فروش کالاهای فاقد استاندارد کیفی مناسب ، سود زیادی کسب می‌کنند . یک جنبه منفی رشد سریع اقتصاد چین ،‌ پدیده‌ « وفور کالاهای جعلی و بد ساخت » در زنجیره فروش بازار می باشد

متاسفانه جعل ، مشکلات فراوانی را در این شرکت ها بوجود آورده است که قابل تامل است .  متاسفانه با توجه به آمار ،‌ تولید سالانه کالاهای تقلبی و جعلی در کشور چین ، بیش از دویست میلیارد یوآن ( معادل ۲۷ درصد کل تولیدات کشور ) می باشد . این میزان تولید کالاهای جعلی ، درآمدهای مالیاتی دولت را به میزان ۳۶٫۵ میلیارد یوآن کاهش خواهد داد  . برای حفاظت از بازار در برابر کالاهای جعلی از طرق قانونی ، فعالیت‌هایی از قبیل : ارتقا و بروز آوری پیوسته ابزارها و تکنیک‌های کشف جعل ، افشا کردن تولیدات جعلی و افراد جعال ، حمایت از حقوق مصرف‌کننده ، پاکسازی بازار از کالاهای جعلی ،‌‌ حمایت از اقتصاد بازار و‌ ساختن جامعه‌ای همگون مورد نیاز است .

راهکار جلوگیری از جعل چیست ؟

برای جلوگیری از جعل ، بایستی فن آوری و تکنولوژی کالاهای جعلی را بالاتر برد چون به جرات می توان گفت که این راهکار در مبارزه با جعل کالا بسیار ضروری و کاربردی می باشد .  برای همین است که بیشتر کشورها  ،  کوشش فراوانی  برای ارتقای تئوری‌ های مربوط به فن‌آوری شناسایی کالای جعلی انجام داده اند .

شارپ ایران  استفاده از بارکد دوبعدی را برای ردگیری کالاهای جعلی پیشنهاد می دهد . به این وسیله می‌توان به طور مؤثری از اعتبار تجاری ، علاقمندی سرمایه‌گذاران ،‌ حقوق مشروع مصرف‌کنندگان و سودآوری بازار اقتصاد دفاع کرد . و باعث پیشرفت در این موضوع  شد .  تکنولوژی رمزنگاری بارکدهای دوبعدی ، از نوع ساده Bitwise XOR است که رمزنگاری قدرتمندی به شمار نمی‌رود . بنابراین برای قدرتمندتر کردن امنیت بارکد دوبعدی باید از رمزنگاری عمیق‌تری استفاده کرد . فناوری رمز نگاری بارکدهای دوبعدی با استفاده از اصول پنهان‌سازی خاصی که با تکنولوژی رمز نگاری بارکدهای دوبعدی ترکیب می‌شود ، می‌تواند بر مشکلات امنیتی بارکدهای دو بعدی معمولی غلبه کند . مشکلاتی از قبیل امکان کپی‌کرفتن از بارکد دوبعدی و انتشار آن از طریق اینترنت از این طریق مرتفع خواهد شد. رمزنگاری را می‌توان به ۲ نوع کلی رمزنگاری متقارن و غیر متقارن تقسیم کرد . در رمزنگاری متقارن از یک کلید برای رمزنگاری و آشکارسازی استفاده می‌شود در حالی‌که در رمزنگاری نامتقارن از یک کلید برای رمزنگاری و از کلید دیگری برای آشکارسازی استفاده خواهد شد  . « استاندارد رمزنگاری داده » ( DES  ) فراگیرترین الگوریتم در جهان برای رمزنگاری متقارن است . میزان امنیت داده بستگی به امنیت کلیدی دارد که برای رمزکردن و یا آشکارسازی آن به‌کار می‌رود . به‌کارگیری این الگوریتم ، نسبتا آسان ، کم‌هزینه ، مؤثر و کاربردی است و به همین خاطر استاندارد رمزنگاری داده برای رمزنگاری اطلاعات مربوط به کالا پیشنهاد می‌شود .

شرکت های اقتصادی اطلاعات تولید محصول مثل  شماره سریال ، نام ، ‌جزئیات ، گوناگونی ،‌ اطلاعات اساسی درباره مونتاژ و سایر اطلاعات را برای دستیابی به یک کد یکتا برای هر محصول با هم ترکیب می‌کنند . کد محصول یک plaintext است که با استفاده از استاندارد رمزنگاری داده به یک رمز تبدیل خواهد شد . این رمز را طی فرآیندی خاص می‌توان به بارکد دوبعدی تبدیل کرد . بارکد تولید شده چاپ و بر روی بسته‌بندی محصول قرار می‌گیرد . برای جلوگیری از صدمه دیدن بارکد در فرآیند حمل و نقل کالا ، می‌توان آن را در یک کیف پلاستیکی قرار داد و یا آن را به کالا آویزان کرد . پس از خرید کالا اگر  مشتری خواسته باشد از اعتبار کالا مطلع شود ، ‌می‌تواند با استفاده از دوربین موبایل و یا دوربین دیجیتال از بارکد کالا عکس بگیرد . این عکس توسط مجرای ارتباطی تعیین شده  در اختیار تولیدکننده قرار می‌گیرد. پس از دریافت تصویر ، سرور آن را کشف رمز می‌کند . در صورتی‌که در فرآیند کشف رمز اختلال بوجود آید و رمز قابل اکتشاف نباشد و یا رمز کشف شده با کد کالا که در پایگاه داده موجود است ، ناسازگار باشد ، نشانگر آن است که کالا جعلی‌ است و در غیر این صورت کالا معتبر خواهد بود . نتیجه این شناسایی به مشتری اعلام خواهد شد  . اطلاعات کالا تنها توسط بکارگیری کلید مخصوص قابل بازیابی است ، بنابراین افرادی که دارای اختیارات لازم نیستند ، در صورت نداشتن کلید مخصوص ،‌ حتی با داشتن اطلاع از الگوریتم استفاده شده ، نمی‌توانند به اطلاعات کالا دسترسی داشته باشند . علاوه بر این به علت تفاوت بارکد هر کالا با کالای دیگر و خاص بودن آن، عدم امکان استفاده از وسایل نوری برای کپی گرفتن از بارکد و عدم وجود اطلاعات بارکد جعلی در پایگاه داده، هر گونه تقلب و جعل به سرعت قابل کشف است.

مزیت دیگر استفاده از بارکد دوبعدی ، در خدمات پس از فروش کالاست . اگر بنا بر اظهار مشتری ،‌ کالا دارای مشکل کیفی باشد ، بخش خدمات پس از فروش می‌تواند اطلاعات مربوط به کالا را از طریق بارکد بازیابی کرده و اقدامات لازم را برای جلوگیری از اتفاقات مشابه و یا ارائه راهنمایی‌های مورد نیاز به مشتری انجام دهد و از این طریق رضایت مشتریان را جلب کند.  با استفاده از تکنولوژی‌های جدید در زمینه کشف جعل ، تولیدکنندگان می‌توانند نسبت به افزایش سود خود امیدوار باشند . با استفاده از تکنولوژی رمزنگاری بارکد دوبعدی و الصاق بارکد مخصوص کالا بر روی آن ، ردگیری کالاهای جعلی در بازار به آسانی انجام خواهد پذیرفت .