روانشناختی و روان شناسی در طراحی فروشگاه و هایپرمارکت

هایپرمارکت
ویژگی اصلی هایپرمارکت پیشرفته چه چیزی است ؟
آوریل 12, 2017
فروش خوب
۱۰ روش کاربردی برای یک فروش خوب
آوریل 14, 2017

روانشناختی و روان شناسی در طراحی فروشگاه و هایپرمارکت

طراحی فروشگاه و هایپرمارکت

طراحی فروشگاه و هایپرمارکت

     به شما دوستان عزیز پیشنهاد می کنیم مقاله « چیدمان حرفه ای کالا در قفسه های فروشگاهی چگونه است ؟ »  را نیز مطالعه بفرمائید .

         مدیران فروشگاه های خرده فروشی به خوبی میدانند که طراحی سازه هایی که بر روی کف فضای فروشگاه نصب می شوند و ساز و کارِ خرید مشتریان ، همگی از اصول علمی و روانشناختی پیروی می کنند . گروه هایی که برای نظرسنجی و بررسی دیدگاه مشتریان نسبت به محصولات انتخاب می شوند ، اطلاعات بدست آمده از فروش و روان شناسی عمومی به کمکِ مدیران فروشگاه ها آمده اند تا عادات و رفتارهای خریدِ مشتریان را بشناسند و از این طریق الگو هایی را برای طراحی و ساخت و نصب تجهیزات ، سازه ها و قفسه های فروشگاهی جهت تأثیرگذاری بر  رفتار مشتریان فرمول بندی و تدوین کنند . معمولا بخش قابل توجهی از هایپرمارکت ها و سوپرمارکت ها از الگوها و اصول بنیادین خاصی برای ترغیب مشتریان به ورود به فروشگاه و گردش در میان قفسه ها و صرف پول پیشتر استفاده می کنند.

طراحی فروشگاه

         بسیاری از مدیران نیز از ایستگاه هایی مانند اغذیه فروشی ، خودپرداز ، کافی شاپ ، تنقلات فروشی ، داروخانه های غرفه ای یا استندهای فروش لوازم آرایشی ، بهداشتی و تزئیناتی برای ترغیب مشتریان به ایستادن در نقاط خاصی از فضای فروشگاه استفاده می کنند . خدمات و تسهیلاتی که در این غرفه ها و ایستگاه ها به مشتریان ارائه می شود مشتریان را تشویق می کند تا علاوه بر خرید ما یحتاج خود ، برای بهره مندی از این خدمات جانبی نیز بارها به فروشگاه مراجعه کنند . قفسه هایی که در ردیف های مرکزی فروشگاه قرار داده می شوند قلب فروشگاه تلقی می شوند که در آنها اغلب کالاهای عمومی و پرمصرف قرار داده می شوند و از این رو توجه مشتری را بیشتر به خود جلب کرده و او را بیشتر با فرآیند خرید درگیر می کند . بسیاری از مدیران ، این فضای مرکزی را با کالاهایی گران قیمت تری که در سایر نقاط فروشگاه امکان فروش رفتن شان کمتر است انباشته می کنند .
آشنایی به اصول روانشناختی مرتبط با مشتریان و فرآیند فروش میتواند به مدیران خرده فروشی کمک کند تا با چیدمان استراتژیک و مؤثر قفسه ها و کالاها ، آنها را بیشتر در معرض دید مشتریان قرار دهند و از این طریق ، میزان فروش و سود آوری خود را افزایش دهند .

طراحی سوپر مارکت

بسیاری از فروشگاه ، به محض ورود مشتری به فضای فروشگاه ، با تجربه های حسی متنوع از او استقبال میکنند . درب ورودی به شکلی طراحی شده که برای مشتری جذاب و گیرا باشد و واکنش مثبتی را در او برانگیزد . اغلب مدیران فروشگاه ها ، بخش جذاب فروشگاه شان را درست در ابتدای فضایشان قرار می دهند ، مانند بخش نان و شیرینی ، گل و لوازم تزئیناتی . این بخش ها از طریق حس بینایی ، بویایی و چشایی ، باعث فعالسازی غدد بزاق در مشتریان شده و آنها را ترغیب به خریدنِ کالاهایی می کنند که از ابتدا برای خریدشان برنامه ای نداشتند . این بخش ها روی سود دهی های بالا کار می کنند و عمدتا از طریق تأثیر بر حواس مشتریان و جلب توجه آنها، سوددهی فروشگاه را بالا می برند .

نانوایی و قنادی مثل کیک و کلوچه : بوی مطبوع و گرم نان ، کیک و کلوچه ی تازه باعث تأثیر روانی بر روی حس طمع و گرسنگی مشتریان میگذارد و اشتهای آنها را تحریک میکند که به خرید بیشتر منجر می شود. مواد غذایی عمل آوری شده ، مانند میوه ها و سبزیجات : رنگ زیبا ، شفاف و تازه ی این محصولات مشتری را به خرید بیشت ترغیب می کند .

گل ها و محصولات تزئینی : رنگ های دلنواز گلها و گیاهان، در کنار بوی مطبوعی که از آنها برمیخیزد باعث جذاب تر شدن فضای فروشگاه به چشم مشتری در بدو ورود به آن شده و روی خرید تأثیر میگذارد.

 

طراحی سوپر مارکت

انباشته کردن ورودی فروشگاه با اقلام فوق ، علاوه بر بالا بردن کیفیت روحی مشتریان ، این حس را در آنها بوجود می آورد که این فروشگاه سرشار از تازگی است و با اطمینان بیشتری به خریدشان ادامه می دهند . چیزی به صورت سفری کوتاه در فروشگاه بی معنی ست . مدیران فروشگاه های خرده فروشی ، کالاهای اساسی را به شکلی در گوشه و کنار و نقاط انتهاییِ فضای فروشگاه توزیع و منتشر می کنند که شما برای خرید آنها ناچار باشید از کنار سایر کالاهای غیرضروری هم بگذرید و این یعنی بالا رفتن احتمال خرید کالاهایی که در لیست خریدتان نبودند .

مدیران فروشگاه های خرده فروشی به هر ترفند و شیوه ای متوسل می شوند تا زمان حضور و گردش شما را در فروشگاه شان و در میان قفسه ها و راهرو ها افزایش دهند . آنها از چیدمان خاص قفسه ها در کف فروشگاه و توزیع و چینش کالاهای اساسی در فضای پیرامونی فروشگاه استفاده می کنند تا شما را به بازدید از همه ی نقاط فروشگاه ترغیب کنند . روش دیگر ، ایستگاه هایی است که از طریق چینش ردیف های قفسه ها ایجاد می کنند تا شما را مجبور کنند در نقاط خاصی توقف داشته باشید . یکی از این نقاط برجسته ، که رقابت شدیدی برای تصاحب آنها در میان تولید کننده ها وجود دارد ، سر قفسه ها Endcap یکی از این توقفگاه های در معرض دید است که به راحتی برای هر مشتری ای که در حواشی فروشگاه در حال قدم زدن باشد ، قابل رویت است .  البته تولید کننده ها به دلیل تفاوت هزینه ی این قفسه ها ، باید سرمایه گذاری بیشتری انجام دهند که سوددهی بالاتری نیز از این قفسه ها عایدشان شود .