دوربین مدار بسته ضد ضربه و ضد آب چیست ؟

مقایسه دوربین های مداربسته AHD, HDCVI ,HDTVI , HDSDI
مقایسه دوربین های مداربسته AHD, HDCVI ,HDTVI , HDSDI
فوریه 9, 2017
بهترین هارد دیسک برای دستگاه DVR
بهترین هارد دیسک برای دستگاه DVR
فوریه 11, 2017

دوربین مدار بسته ضد ضربه و ضد آب چیست ؟

دوربین مدار بسته ضد ضربه و ضد آب چیست ؟

دوربین مدار بسته ضد ضربه و ضد آب چیست ؟

 

 

دوربین مدار بسته ضد آب ؟

 

اصطلاح ضد آب به صورت کلی معنایی بسیار گسترده دارد. این اصطلاح میتواند در مورد طیف وسیعی از محصولات مورد استفاده قرار گیرد . در واقع نمی توان هیچ پوششی را به طور مطلق ضد آب فرض کرد. اما میتوان درجه مقاومت آنها در مقابل نفوذ آب را بررسی کرد .
این مقاومت از طریق استاندارد IP مورد بررسی قرار میگیرد . این استاندارد مشخص میکند هر پوشش تا چه اندازه ای میتواند در مقابل نفوذ آب از خود مقاومت نشان دهد .
دوربین های ضد آب به طور عمومی IP بالاتر از ۶۵ دارند. پوششی با این درجه از مقاومت می تواند از نفوذ آب باران از دوربین محافظت کند .
در صورتی که به دنبال پوششی باشید که بتواند از دوربین در داخل آب محافظت کند باید از پوشش های با IP بالاتر از ۸۹ استفاده کنید که البته دارای مشخصات و خصوصیات خاصی هستند .

 

تست ضد آب بودن دوربین چطور صورت می گیرد ؟

 

استاندارد IP تست هایی مربوط به خود دارد که با به صورت کامل مطابق با قوانین تعیین شده صورت خواهد گرفت. از آنجایی که دوربین های مداربسته معمولا دارای استاندارد IP66 هستند برای تست آنها پس از پوشاندن قسمت پشتی دوربین ( قسمت نصب شدن دوربین به دیوار یا سقف ) با پمپ های فشار قویی از جهات مختلف آب را برای مدتی معین به سمت دوربین می پاشند و اجرای این تست نباید اختلالی در عملکرد دوربین ایجاد کند .

 

آیا میتوان دوربین های مداربسته ضد آب را در آب معلق کرد ؟

معمولا خیر . دوربین های مداربسته ضد آب معمولا دارای استاندارد IP66 هستند . دوربین هایی با این استاندارد را میتوانید با آب پرفشار از هر جهت بشوئید . اما معلق کردن دوربین در آب احتمالا موجب از کار افتادن دوربین خواهد شد. البته دوربین هایی با استاندارد IP67 نیز وجود دارند که میتوان انها را به صورت موقت در آب معلق کرد .

 

 

 

 

 

دوربین مدار بسته ضد ضربه :

در ایران این اصطلاح (  Vandal Proof) بعضا در مورد بسیاری از دوربین هایی که با بدنه فلزی سخته می شوند مورد استفاده قرار می گیرد. اما در واقعا این دوربین ها شاخه ای از دوربین ها امنیتی هستند که مقاومت بسیار بالایی را در مقابل ضربات فیزیکی مستقیم دارند .
توجه داشته باشید که دوربین های ضد ضربه معمولا نمیتوانند مقاومتی در مقابل گلوله داشته باشند و به شدت توسط ان اسیب می بینند. برای محافظ از دوربین ها در مقابل گلوله باید از پوشش های ضد گلوله (Bullet Proof) استفاده کرد .
برای مشخص کردن میزان مقاومت بدنه دوربین در برابر ضربات فیزیکی از استاندارد IK استفاده میشود. در زیر می توانید جدول مربوط به این استاندارد را مشاهده کنید .

درجه بندی IK انرژی ضربه برحسب ژول جرم وزنه برحسب کیلوگرم فاصله وزنه از محفظه بر حسب میلیمتر
IK01 ۰٫۱۴ ۰٫۲۵ ۵۶
IK02 ۰٫۲ ۰٫۲۵ ۸۰
IK03 ۰٫۳۵ ۰٫۲۵ ۱۴۰
IK04 ۰٫۵ ۰٫۲۵ ۲۰۰
IK05 ۰٫۷ ۰٫۲۵ ۲۸۰
IK06 ۱ ۰٫۲۵ ۴۰۰
IK07 ۲ ۰٫۵ ۴۰۰
IK08 ۵ ۱٫۷ ۳۰۰
IK09 ۱۰ ۵ ۲۰۰
IK10 ۲۰ ۵ ۴۰۰